Treść artykułu

Wycieczka do Świdnicy

       Dnia 16.10.2019r wybraliśmy się na wycieczkę do Świdnicy.

 Za środek transportu posłużył nam wynajęty bus. Podróż była szybka i komfortowa, po ok. półtorej godziny już byliśmy na miejscu. Pogoda być może była nieco kapryśna, jednak nie przeszkadzało nam to miło spędzić czas i wykorzystać go na sto procent.

Pierwszą atrakcją jaka nas czekała po dojechaniu na miejsce był Świdnicki Kościół Pokoju. Wykonany jedynie ze słomy, gliny oraz drewna zabytek stanowił nie lada atrakcję.  Ogromne przestrzenie, piękny ołtarz, bogate zdobienia wewnętrzne i sposób jego wykonania zrobił na nas ogromne wrażenie.
Przeszliśmy się również wokół kościoła, gdzie znajduje się stary cmentarz i piękne kamienne tablice.
Oczywiście nie obyło się bez zdjęć, które pomogły nam uwiecznić te chwile.

Następnie udaliśmy się w stronę Rynku Świdnickiego, To  bardzo urokliwe miejsce. Kolorowe kamieniczki, piękne  fontanny, w tym studnia z Neptunem z 1732r. były dużą atrakcją i umiliły nam spacer w stronę Wieży Ratuszowej.
To było kolejne miejsce, które zwiedziliśmy. Droga na górę okazała się trudna, było nieco zimno, jednak widoki z wieży zrekompensowały wszystko. Panorama miejska była przepiękna.

Kolejnym obiektem, który zwiedziliśmy było Muzeum Dawnego Kupiectwa, które znajduje się w zabytkowym Świdnickim Ratuszu. Ładne wnętrze, mnóstwo niecodziennych przedmiotów nawiązujących do tradycji kupieckiej miasta ukazanych w ciekawy sposób np. aranżacji dawnej karczmy, sklepu czy urzędu miar wywarło na nas duże wrażenie. W muzeum otrzymaliśmy wygodne piloty z możliwością odtwarzania nagrania z głosem przewodnika. Taki system jest bardzo wygodny, dzięki niemu każdy w swoim własnym tempie mógł spokojnie zwiedzać muzeum.

Na wycieczce mieliśmy również godzinę przerwy, dzięki czemu mogliśmy udać się na kawę czy lody. Dało nam to możliwość nie tylko rozmowy, integracji z innymi uczestnikami ale również zapoznania się z klimatem świdnickich kafejek czy innych lokali.  Po przerwie  udaliśmy się na smaczny obiad do restauracji.

Ostatnim miejscem, gdzie byliśmy była świdnicka Katedra św. Stanisława i św. Wacława.
Katedra należy do najważniejszych świątyń Dolnego Śląska.
Masywna sylwetka budynku dominująca w panoramie Świdnicy, liczne walory artystyczne i naukowe wzbudziły nasz zachwyt.

Tu już zakończyliśmy naszą podróż. Troszkę zmęczeni ale i usatysfakcjonowani wróciliśmy do domu. W głowach pozostały piękne wspomnienia.

Dorota