Treść artykułu

Wizyta w Muzeum Współczesnym Wrocław

W ramach naszych cyklicznych wyjść wybraliśmy się do Muzeum Współczenego Wrocław, którego tymczasowa siedziba mieści się w schronie przy placu Strzegomskim. Jest to jeden z kilku obiektów przeciwlotniczych, które zostały wybudowane podczas II Wojny Światowej.

Schron w którym od roku 2011 mieści się muzeum został zaprojektowany przez Richarda Konwiarza i  wybudowano go w roku 1942. Ten wrocławski architekt pracował a zespołe Maxa Berga (Hala Stulecia) był także autorem  Stadionu Śląskiego,  Kąpieliska Oporów oraz kładki, która prowadzi do Zoo.

Część z nas pamięta jeszcze schron przed remontem w którym mieściła się hurtownia odzieży ochronnej, obecnie na zewnątrz i wewnątrz wygląda mniej ponuro niż wcześniej. Wystawa obejmowała 5 pięter, na parterze mogliśmy obejrzeć wystawę zdjęć bunkrów europejskich, które przetrwały do dzisiaj, oraz zasiąść na czerwonej kanapie z Łokietka 5. Powyżej mieściło się Samoobsługowe Muzeum gdzie mogliśmy na panoramicznej powierzchni tworzyć własne kolaże za pomocą różnych elementów przeklejanych z miejsca na miejsce.

Obejrzeliśmy także wystawę „Mit i melancholia” w której udział wzięło trzydziestka artystów przedstawiających własne odczucia na temat otaczającej rzeczywistości, wystawa ta była trudna w odbiorze dla wielu z nas, gdzie z prac artystów wydobywał się smutek, przygnębienie i bezsilność, uczucia z którymi próbujemy radzić sobie na co dzień. Na koniec obejrzeliśmy Woliery czyli samoregulującą się przestrzeń do której zaproszono 4 artystów a prezentowana wystawa jest wynikiem ich relacji w współtworzeniu przestrzeni.

Jak to bywa ze sztuką współczesną, często wywołuje wiele kontrowersji, podobnie nasze opinie były podzielone jedni byli zachwyceni zarówno muzeum jak i prezentowanymi pracami, cześć wręcz odwrotnie, prace były niezrozumiałe a jedna osoba nabawiła się bólu głowy. Chyba musimy odpocząć od muzeów na jakiś czas.

 

 

Źródła zdjęć:
http://muzeumwspolczesne.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Konwiarz