Treść artykułu

WERNISAŻ MALARSTWA

Zapraszamy gorąco na kolejny wernisaż w Galerii prowadzonej przez uczestników Klubu Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Tym razem przedstawimy malarstwo o twórczość Doroty Wypich.

GALERIA copy

Wydarzenie odbędzie się w Galerii przy ul. Kiełczowskiej

21 czerwca (piątek)
godzina 13:00

Parę słów o autorce:

Dorota Wypich od dziecka uwielbiała rysować. Marzyła o studiach na Akademii Sztuk Pięknych. na wydziale grafiki. Zabrakło jej jednak wiary we własne możliwości i zdecydowała się studiować italianistykę. Swoje zamiłowanie do sztuk plastycznych rozwijała przez całe życie. Jest wszechstronnie uzdolniona. Oprócz talentu plastycznego, ma zdolności muzyczne, gra na gitarze, śpiewa,, pisze wiersze, piękne artykuły.

Jak sama mówi, choroba psychiczna dała jej szansę zrealizowania marzeń twórczych. Dzięki terapeutom trafiła na grupę malarską przy oddziale dziennym, prowadzoną  przez profesjonalistkę – artystkę Małgorzatę Bundzewicz. Była to dla niej alternatywna Akademia Sztuk Pięknych, bez stresu i egzaminów. Artystka lubi rysunek czarno-biały, ale także akwarelę, która daje wiele możliwości zabawy kolorem i niezamierzone, ciekawe efekty. Rysuje realistycznie, jest to jednak ” realizm magiczny”, ponieważ lubi wplatać weń wytwory wyobraźni, senne marzenia i elementy zaskoczenia.  W swojej twórczości łączy niezwykłą fantazję z subtelną wrażliwością, co stwarza specyficzny, charakterystyczny, trochę baśniowy styl. Od wielu lat pełni funkcje redaktora naczelnego czasopisma „Dla nas”, który wydaje Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi. w Krakowie.

Różne formy jej twórczości (artykuły, wiersze i prace graficzne) z pewnością należą do najlepszych w każdym numerze.  Ukazało się kilka tomików wierszy ilustrowanych przez Dorotę. Niedawno podjęła nowe wyzwanie. Przyjęła propozycję Wydawnictwa Św. Stanisława i wykonała portrety świętych i błogosławionych, które znajdą się na okładkach serii „Świadkowie Chrystusa”.  Artystka szuka ciągle nowych form wyrazu. Z upodobaniem szydełkuje i robi na drutach, a nawet wykonuje frywolitki- rodzaj koronki z wykorzystaniem specjalnej techniki. Myślę, że że możliwość wyrażania siebie w tak różny sposób i pielęgnowanie pasji pomogło je przezwyciężyć wiele kryzysów. Z pewnością myśl, że tworzy dla innych i przez swoją sztukę potrafi koić smutki i uspakajać dodawała jej zapału i energii do tworzenia nawet w najtrudniejszych chwilach.

red. Aleksandra Kozuszekwernisaz_wypich