Treść artykułu

VII Forum Psychiatrii Środowiskowej

We wtorek 24 października pracownicy Fundacji oraz uczestnicy ŚDS i Klubu Aktywizacji Społecznej „Na Zakręcie” wybrali się na VII już Forum Psychiatrii Środowiskowej. Forum organizowane jest w ramach kampanii informacyjno–edukacyjnej na rzecz poprawy opieki środowiskowej w Polsce osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Wykłady miały na celu wsparcie osób chorujących psychicznie i ich rodzin w nabywaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz wzmacnianie naturalnych i instytucjonalnych źródeł społecznego oparcia (więzi sąsiedzkich, stowarzyszeń, grup samopomocowych). W tym roku tematem przewodnim była też aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, która stanowi ważny czynnik pomocny w przezwyciężaniu choroby psychicznej.

Celem spotkań jest:

  • poprawa społecznego odbioru osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego
  • przeciwdziałanie stygmatyzacji wobec tych osób
  • zwiększenie wiedzy na temat chorób psychicznych, a poprzez to zmniejszenie lęku wobec osób chorujących.

Oto wrażenia uczestników ŚDS po konferencji:

Wypowiadali się tam różni psychologowie i doktorzy  na temat, który oscylował wokół zdrowia psychicznego. Jedno najbliższe dla mnie i moich przyjaciół z ŚDS przedsięwzięcie, czyli naszą Kochaną  Fundację na tym forum reprezentowała pani Dorota W. Opowiadała ona o pracy i o strukturach działania kawiarni Stara Piekarnia, w której jest kierownikiem.  Pracownica tej kawiarni, nasza koleżanka, która chodziła z nami kiedyś jako pełnoprawny uczestnik ŚDS, napisała swoje wrażenia na temat atmosfery i pracy w kawiarni, a ten tekst był wyświetlony na slajdzie. Drugą bliską mi osobą była pani Kożuszek i jej wypowiedź na temat „jak wyzdrowieć i  żyć”, jak udzielać się w społeczeństwie po chorobie. Pani Kożuszek po 20 latach choroby wyzdrowiała. Opowiadała też o książce „Radość odzyskana”, której jest autorką. Ta wypowiedz trwała ok. 15 minut. Po każdej wypowiedzi wszystkich osób, które występowały na mównicy rozbrzmiewały gromkie brawa. Myślę że trzeba brać przykład i czerpać inspiracje od wielu różnych ludzi, jak jest się chorym psychicznie. Jeszcze napiszę o Hotelu Cogito, który jest miejscem pracy osób z zaburzeniami  psychicznymi. Temat ten utkwił w  mojej głowie, ponieważ razem z grupą byliśmy w tym pensjonacie 3 lub 4 lata temu.” Bartek S.

We  wtorek  byliśmy  na  forum  psychiatrii  na  Uniwersytecie  SWPS. Podobał   mi  się  występ  zespołu  „Q DOBREMU”. Były  wykłady  na  temat  schizofrenii  i  pracy na  wolnym  rynku  dla  osób  niepełnosprawnych. Była  pani  Ola  Kożuszek,  która  opowiadała  o  swojej  chorobie.  Podobało  mi  się  i  było  fajnie.” Aurelia L.