Treść artykułu

Teatr zwierciadłem duszy – terapia poprzez sztukę

Psycholog wielu ludziom kojarzy się tylko i wyłącznie z gabinetem i kozetką. Nawet niektórzy psychologowie mają trudność z umiejscowieniem terapii w innych ramach niż prowadzenie rozmowy w czterech ścianach cichego pokoju. To jednak nie jedyne oblicze terapii, która upodobała sobie także inne, bardziej artystyczne środki przekazu i oddziaływania.

Właśnie terapeutyczny aspekt sztuki był tematem tegorocznej edycji Konferencji Naukowej „Teatr zwierciadłem duszy”, która odbyła się 9 czerwca 2018 roku w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, przy ulicy Braniborskiej 59.

Członkowie Koła Inicjatyw Twórczych działającego na Uniwersytecie Wrocławskim przedstawili słuchaczom wykładów nie tylko nowe oblicze terapii – wskazując niekonwencjonalne miejsca i formy w jakich możemy ją znaleźć, ale także ukazali nieznaną dla wielu, terapeutyczną funkcję spełnianą przez różnorodne wymiary sztuki, takie jak:

  • choreoterapia,
  • muzykoterapia,
  • terapia przez teatr,
  • arteterapia,
  • techniki dramowe.

Podczas konferencji prezentowane były prace uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Fundację Opieka i Troska, które podopieczni ośrodka wykonali w ramach zajęć w pracowni rękodzieła.

 

 

Źródło: materiały prasowe Koła Inicjatyw Twórczych; www.charaktery.eu