Treść artykułu

Hortikuloterapia

Wraz z nadejściem wiosny w Środowiskowym Domu Samopomocy rozpoczęliśmy zajęcia z hortikuloterapii – czyli terapii poprzez pracę bezpośrednio przy uprawie i pielęgnacji roślin oraz przebywanie, relaks w otoczeniu ogrodu – co w efekcie prowadzi do poprawy kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej.

Obraz może zawierać: roślina, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Otoczenie Środowiskowego Domu Samopomocy stanowi niewielki teren zielony, który podzielony jest na dwa obszary. Z przodu budynku stworzyliśmy część ozdobną – to tutaj kwitną hortensje i magnolie, wiosną i latem można podziwiać wspaniałą zieleń, kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty, zaś w centralnej części rabat stoi pokaźny domek dla owadów, który powstał w pracowni stolarskiej.

Obraz może zawierać: roślina, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda

Udało nam się także wygospodarować miejsce na prowadzenie ogródka użytkowego, którym opiekują się uczestnicy Domu wraz z terapeutami. To w tej części prowadzimy warzywnik, w którym posadziliśmy cukinię, dynię, szczypiorek, a także krzewy owocowe: agrest, porzeczki, borówki.

Prowadzimy także zielnik – posadziliśmy – m.in. miętę, oregano, bazylię, tymianek.

Obraz może zawierać: roślina, drzewo, na zewnątrz i przyroda

Zajęcia w otoczeniu zieleni, przyrody wpływają pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji. Poprzez swój udział w pracach ogrodowych i pozostawanie w kontakcie z naturą uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy maja okazję stać się współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się ogrodem. Na miarę swoich możliwości – wspólnie z terapeutami angażują się we wszystkie czynności związane z uprawą ogródka. Począwszy od planowania upraw, poprzez pielęgnację roślin, zbiór i wykorzystanie plonów.

Obraz może zawierać: roślina, drzewo, dom, na zewnątrz i przyroda

Terapia z wykorzystaniem ogrodu poprawia samopoczucie, obniża poziom stresu i napięcia, rozwija pasje i zainteresowania. Dzięki zajęciom w ogrodzie uczestnicy zdobywają umiejętności dbania o rośliny i porządek wokół otaczającej ich przestrzeni,

Obraz może zawierać: roślina, drzewo, kwiat, na zewnątrz i przyroda