Treść artykułu

Filmowe Opowieści z Psiaka – FOiT i Stara Piekarnia partnerami

Filmowe Psie Pole oczami młodych, czyli szykujemy wideoreportaż o osiedlu!

Wiemy, że każdy dobry projekt potrzebuje udanej dokumentacji – zdjęciowej, dźwiękowej, czy filmowej. Pamięta o tym też grupa “Świetlik”, która we wrześniu odkryje przed młodzieżą z Psiego Pola tajniki pracy filmowca–dokumentalisty, by wspólnie stworzyć „Filmowe Opowieści z Psiaka”!

Jedno z najbardziej wysuniętych na północ wrocławskich osiedli od kilku edycji udowadnia, że mieszka tam wielu aktywnych mieszkańców i mieszkanek, którzy w różnorodny sposób chcą zaprezentować uroku i historię Psiego Pola innym! Po tworzeniu piosenki o „Psiaku”, gry o „Skarbie Zakrzowskim” czy wędrówkach śladami lotniczej przeszłości osiedla, czas na wrześniowe, filmowe działania z młodzieżą! Aleksandra Dziula i Grzegorz Wołos, czyli grupa nieformalna Świetlik zapraszają młodych-aktywnych (w wieku od 15 do 19 lat) na warsztaty filmowe, podczas których wspólnie stworzą scenariusz, nakręcą i wyprodukują tytułowe „Filmowe Opowieści z Psiaka” – dokument o osiedlu i jego mieszkańcach oraz mieszkankach, oparty na rozmowach z najstarszymi przedstawicielami lokalnej społeczności.

Kino wpisane jest w tożsamość “Psiaka” między innymi dzięki duchowej obecności dawnego kina FAMA. Dziś mocno przebudowany obiekt mieści Centrum Biblioteczno-Kulturalne, które stanie się miejscem naszych eksperymentów z obrazem oraz spotkań i rozmów warsztatowiczów z seniorami. Ich opowieści zostaną z pewnością wykorzystane w reportażach – wspólnie będziemy szukać codziennych, zwykłych historii z przeszłości, tworzących charakter osiedla. Spróbujemy dowiedzieć się, gdzie 30 lat temu na Psim Polu sprzedawano najlepsze drożdżówki, co robiono i co robi się nadal na spotkaniach z osiedlowymi przyjaciółmi, a może przy okazji odkryjemy, które uliczki są idealnie na romantyczny spacer?

Na sali widowiskowej CBK FAMA odbędzie się również wielki finał projektu –  24 października o 15:00 czeka nas premiera gotowej produkcji i spotkanie z jej młodymi twórcami i twórczyniami oraz bohaterami!

                                                                                                                                           

Harmonogram:

Na warsztaty zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat. Dołączcie do nas i wspólnie stwórzmy prawdziwy filmowy reportaż! Wszystkie spotkania będą odbywały się między 10:00 a 15:00 w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA przy ul. B. Krzywoustego 286
  
19.09
– film jako opowieść, sposoby opowiadania, etapy produkcji

20.09 – sprzęt, sztuka operatorska, narracja montażowa

26.09 – obsługa aparatu i sprzętu audio, warsztat dziennikarza

27.09 i 3.10 – nagrania w terenie z wymianą ról (redaktora, operatora itp.)

4.10 – praca nad nagranym materiałem, dogranie ujęć ilustrujących

10.10 – konsultacje montażowe

24.10, g. 15:00finał projektu i premiera „Filmowych Opowieści z Psiaka” wraz z rozmową z twórcami i twórczyniami oraz bohater(k)ami

UWAGA! Na zajęcia i finał obowiązują zapisy na maila:swietlikprodukcje@gmail.com

Warsztaty organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).
Spotkania prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana!

Partnerami projektu są: FAMA Centrum Biblioteczno-Kulturalne, Klub Seniora na Psim Polu – Zawsze Młodzi, Fundacja Ukraina, Fundacja Opieka i Troska, Stara Piekarnia, blog „Psie Pola – moja okolica”.

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty

Sprawdźcie też wydarzenie na Facebooku oraz profil grupy „Świetlik”!

Warsztaty w Lublinie, fot. Grzegorz Wołos
Warsztaty w Lublinie, fot. Grzegorz Wołos
Warsztaty w Lublinie, fot. Grzegorz Wołos