Treść artykułu

Delegaci Fundacji podczas podboju Krakowa

Naszych dwóch dzielnych reprezentantów wraz z innymi uczestnikami wrocławskich Środowiskowych Domów Samopomocy, wizytowali krakowskie przedsiębiorstwa społeczne w ramach programu „Wrocław miastem aktywnych” organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z krakowskim oddziałem MOPS.

ŚDS przy Fundacji Opieka i Troska uczestniczył w programie wraz w ŚDS CURATUS, ŚDS działający przy DolSAR „ART”, oraz ŚDS ze Szkolnej. Program „Wrocław miastem aktywnych” obejmował doradztwo zawodowe, kursy (komputerowo-administracyjne, florystyczne, języka angielskiego, oraz pracownik hotelarstwa) na koniec programu odbył się wyjazd, gdzie oprócz warsztatów szkoleniowych z prawnikiem i psychologiem mogliśmy podziwiać najważniejsze krakowskie zabytki.

Dowiedzieliśmy się, że działania przedsiębiorstw społecznych w Krakowie mają na celu tworzenie miejsca pracy chronionej tak, aby osoby z doświadczeniem choroby psychicznej mogły sprawdzać się w roli pracownika. Obejmują takie etapy: szkolenia i kursy, staż i zatrudnienie w takim przedsiębiorstwie. Beneficjenci programu są także zachęcani do szukania miejsc pracy na wolnym rynku. Ponadto stowarzyszenia zarobione środki inwestują w rozwój swojej działalności jak i w mieszkania chronione dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej.

Zapoznaliśmy się też z projektem trenera zatrudnienia wspieranego, który pomaga osobom po kryzysie ponownie odnaleźć się na rynku pracy. Do obowiązków takiego trenera należy doradztwo zawodowe, pomoc przy poszukiwaniu pracy oraz uczestniczenie z podopiecznym podczas pierwszych tygodniu w nowej pracy. Trener jest w stałym kontakcie ze swoim podopiecznym i wspiera go w krytycznych momentach, jest także mediatorem pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Program był naprawdę napięty!