Treść artykułu

Czym jest Dom Wspólny? Informujemy

Czym jest Dom Wspólny?

Dom wspólny jest miejscem, w którym osoby z doświadczeniem choroby psychicznej mogą w bezpiecznych i przyjaznych warunkach spróbować samodzielności.  Działania Domu Wspólnego ukierunkowane są przede wszystkim na przywrócenie lub utrzymanie dobrej formy psychicznej (rozumianej całościowo) oraz utrzymanie lub budowanie zaradności funkcjonalnej, niezbędnej w codziennym życiu.

Oferujemy 16 miejsc, w tym:

  • 8 miejsc usamodzielniających: dla osób już korzystających z innych pomocy np. dla uczestników ŚDS, ZAZ-u, WTZ lub osób uczących się/pracujących – przebywających w godzinach porannych poza Domem Wspólnym,
  • 4 miejsca treningowe: dla osób wymagających wsparcia w życiu codziennym. Osoby w czasie pobytu biorą udział w treningach rozwojowych, umiejętności społecznych przygotowujących do podjęcia pracy/nauki,
  • 4 miejsca interwencyjne: dla osób w kryzysie.

Jak to robimy?

  • Na co dzień realizowane są podstawowe treningi obejmujące: t. higieniczny, t. zachowań prozdrowotnych, t. umiejętności życia codziennego. Umiejętności ćwiczymy w praktyce zbierając nowe doświadczenia oraz dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi mieszkańcami.
  • Dodatkowo prowadzimy t. umiejętności prowadzenia rozmowy i rozwiązywania konfliktów, t. lekowy oraz t. rozwijania zainteresowań i talentów (w tym także – taneczny, hortiterapia, psychofizyczny czy biblioterapia). Ta część naszych działań również opiera się na ćwiczeniach praktycznych. Swoimi pasjami i zainteresowaniami również można dzielić się z innymi. Dla tych którzy dopiero szukają swojego hobby zapewniamy przestrzeń do realizacji pomysłów.

Kto może stać się naszym odbiorca?

Osoby dorosłe zamieszkałe we Wrocławiu, które posiadają doświadczenie choroby psychicznej – są w kryzysie, po lub nim zagrożone. Spełniające kryteria medyczne  (rozpoznania: F00-F99 z wył. uzależnień). Decyzję o przyjęciu do Domu Wspólnego podejmuje zespół terapeutyczny Centrum Zdrowia Psychicznego+ po wstępnej konsultacji.

Gdzie zgłosić się jeśli jestem zainteresowany ofertą?

Aby z nami zamieszkać trzeba:

  • Skontaktować się z Centrum Zdrowia Psychicznego + aby umówić się na pierwszą konsultację. Aby to zrobić można zadzwonić pod numer: 71 369 90 60 lub bezpośrednio udać się pod adres: ul. Ostrowskiego 13c we Wrocławiu.
  • Po wstępnej konsultacji będzie możliwość by wraz z Koordynatorem Zdrowienia odwiedzić Dom Wspólny, poznać zarówno mieszkańców jak i zespół opiekunów pracujących tutaj.
  • To już ostatni krok na drodze do zamieszkania w Domu Wspólnym. Teraz przed przeprowadzką trzeba będzie spakować odpowiednie rzeczy i w umówionym terminie przyjechać do Domu Wspólnego.

Mieszkańca Domu Wspólnego obowiązuje miesięczna opłata 350zł. W tej kwocie mieści się: opłata za media (energia elektryczna, woda, ogrzewanie, gaz, internet, telewizja), środki gospodarstwa domowego oraz codzienne wspólne posiłki przygotowywane przez mieszkańców.

Dodatkowe pytania?

Jeśli po zapoznaniu się z naszym przedstawieniem pojawiły się dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 71 393 94 98.