Treść artykułu

Wernisaż w Galerii

W ostatnim tygodniu listopada GALERIA na Psim Polu zaprasza na wernisaż malarstwa Anny Lesławy Płacheckiej i spotkanie autorskie Aleksandry Kożuszek.

GALERIA to inicjatywa Fundacji Opieka i Troska. Prowadzona jest od września 2012 przez osoby po kryzysie psychicznym w ramach Klubu Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Jej cel to wyrównywanie szans tej grupy do efektywnego pełnienia ról społecznych i zawodowych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu. Pragniemy podnieść świadomość mieszkańców Wrocławia i kształtować wrażliwość w zakresie rozumienia potrzeb osób poprzez prezentowanie twórczości osób po kryzysie psychicznym.

Przedstawimy malarstwo i rysunki pani Anny Lesławy Płacheckiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby i grafiki. Artystka przetwarza i poddaje refleksji doświadczenia i obrazy, które jako bystra obserwatorka dostrzega w sposób intensywniejszy niż zwykli śmiertelnicy. Jej wrażliwość na piękno jest pogłębiona o świat dostępny osobom chorującym psychicznie. Zaprezentowane malarstwo i grafika nie przedstawiają tematu w sposób realistyczny, są raczej impresjami kolorystycznymi pełnymi zadumy i ciekawymi zestawieniami kształtów i figur.

Artystkę będzie reprezentować pani Aleksandra Kożuszek, wieloletnia przyjaciółka i towarzyszka w chorobie nazywana „polską Arnhild”, która opowie o swojej pierwszej książce „Radość odzyskana”. Opisuje w niej swoje przeżycia związane z doświadczaniem choroby psychicznej oraz zmagania na drodze do zdrowienia. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia publikacji od autorki. „(…)Nieczęsto się zdarza, a już na pewno niezwykle rzadko w polskiej literaturze, by osoba walcząca całymi latami z psychozą, dawała świadectwo swych przeżyć. W społeczeństwie, w którym tak łatwo o wykluczanie osób leczących się psychiatrycznie, osobisty opis zmagania się z chorobą psychiczną to akt szczególnej odwagi(…)”
Bogdan de Barbaro
„Radość odzyskana” (posłowie)

Środa 28 listopada
godzina 17.00 GALERIA
ul. Kiełczowska 12.