Treść artykułu

Odkrywamy Park Szczytnicki

 

W zeszły piątek odkrywaliśmy sekrety Parku Szczytnickiego, podczas spaceru przewodniczący społeczności z sukcesem oprowadzał grupę. Szukaliśmy zabytkowych obiektów na czuja! Części z nas wyraźnie doskwierał brak mapy, możemy się jednak pochwalić sukcesami.

Jako pierwszy znaleźliśmy cokół po pomniku Josepha Eichendorfa, pruskiego pisarza autora wielu wierszy, esei, sztuk teatralnych, powieści i opowiadań, u schyłku życia żył i tworzył w Nysie gdzie znajduje się jego grób. Pomnik niestety nie zachował się do dziś, pomnik usunięto w 1945 roku.

Potem doszliśmy do kolumny Fryderyka Wilhelma II , która jest jedynym zachowanym elementem architektonicznym po znajdującym się tutaj Parku Książęcym, architekci nie przewidzieli że otaczające ja cisy kiedyś zasłonią kolumnę, więc zadanie nie było łatwe.

Okryliśmy także aleję wiśni japońskich, które zostały ufundowane na 50-ta rocznicę poprawy stosunków polsko-japońskich.

 

W cieniu drzew podziwialiśmy faunę i florę jednak sfotografowanie wiewiórki było wyzwaniem, cierpliwość została nagrodzona 🙂

Na sam koniec zdobyliśmy kościółek św. Jana Nepomucena z XVI w. przeniesiony do Wrocławia ze Starego Koźla na Wystawę Stulecia, jako element Wystawy Sztuki Cmentarnej. Niestety odbiliśmy się od drzwi ponieważ Kościół był zamknięty.